Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się już w stosunkowo młodym wieku. Są wynikiem ruchów mięśni twarzy i widoczne są przede wszystkim u osób z bogatą mimiką – szeroko uśmiechających lub marszczących czoło. Próba zniwelowania powstałych już zmarszczek z wykorzystaniem zwykłych kremów czy serum nie jest skuteczna – zaleca się wtedy zabieg z toksyną botulinową, potocznie nazwaną „botoksem”, który działa na zmarszczki mimiczne w miejscu ich powstawania, czyli w mięśniu.
Cel zabiegu: Botoks w medycynie jest używany między innymi w redukcji zmarszczek mimicznych, czyli tych wywoływanych przez ruchy mięśni twarzy. Toksyna botulinowa paraliżuje lub znacznie osłabia pracę mięśni. Jest to najczęściej wybierany zabieg w gabinetach medycyny estetycznej. Pierwsze oznaki działania botoksu można zauważyć po 3-5 dniach, po 2 tygodniach umawiana jest bezpłatna wizyta kontrolna z lekarzem. Efekt utrzymuje się 4-6 miesięcy i jest całkowicie odwracalny. Regularne stosowanie botoksu znacznie spłyca zmarszczki już powstałe, a także zapobiega tworzeniu się nowych.
Przebieg zabiegu:
Sam zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej trwa 5minut, jednak na całą wizytę należy zarezerwować sobie 30minut. Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia, jednak w wyjątkowych przypadkach i na wyraźną prośbę pacjenta stosujemy znieczulenie w formie kremu.
Efekty: Pierwsze oznaki działania botoksu można zauważyć po 3-5 dniach, po 2 tygodniach umawiana jest bezpłatna wizyta kontrolna z lekarzem. Efekt utrzymuje się 4-6 miesięcy i jest całkowicie odwracalny. Regularne stosowanie botoksu znacznie spłyca zmarszczki już powstałe, a także zapobiega tworzeniu się nowych.
Wskazania:
- zmarszczki poprzeczne czoła
- zmarszczki pionowe między brwiami, tzw. „lwie zmarszczki”
- zmarszczki wokół oczu, tzw. „kurze łapki”
- zmarszczki królicze, tzw. „bunny lines”
- kamienista broda
- uniesienie brwi
- wywinięcie górnej wargi
- uśmiech dziąsłowy, tzw. „gummy smile”
- bruksizm – zgrzytanie zębami, poszerzenie żwaczy
- bruzdy na dekolcie i szyi
Przeciwwskazania:
- ciąża i karmienie piersią,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- przebyty zawał serca,
- niewydolność serca i nerek,
- stosowanie antybiotyków,
- grypa, przeziębienie oraz osłabienie organizmu,
- choroby skóry nad miejscem, w którym ma być wstrzyknięty botoks,
- uszkodzenia skóry.